Home » Athletics » Girls Basketball

Category Archives: Girls Basketball

Girls Basketball and Cheerleading Awards Mar. 12

Awards night for girls basketball and cheerleading is March 12 at 6:30pm.  Please bring a dessert to share.

2020 Girls Basketball Regional

Here is the schedule for the 2020 Girls Basketball Regional.  It will be held at Lexington High School.

2020 Lexington Girls Basketball Regional

2020 Boys and Girls Vermilion County Basketball Tournaments

The 2020 Vermilion County Basketball Tournaments will begin on Saturday, January 18, 2020 at the David S. Palmer Arena in Danville.  Click on the link below for the schedule.  Let’s Go Trojans!

Vermilion County Boys and Girls Basketball Tournament 2020

Girls Basketball Update

The game on 12/19/19 at BHRA will have 2–6 minute jv quarters then varsity.  The game on 12/21/19 at home vs Hoopeston will start at 10am and have 2 jv quarters then varsity.

Girls Basketball Dec. 9, 2019

The girls basketball game at Schlarman on Monday, Dec., 9, 2019 will start at 6:30pm and will be varsity only.

2019 Girls Basketball Tip Off Classic

2019 GB Tip Off Classic

2019 Girls BB Regional

The girls basketball team will begin play in the regional tournament on Wednesday, Feb. 6 at 7:30pm at Schlarman.

2019 Vermilion County Tourney Update

The games on Saturday, January 12, 2019 have been postponed. Here is an updated tournament schedule. Games will take place at the David S. Palmer Arena and at BHRA on Monday, January 14 and Tuesday, January 15, 2019.

2019 Boys and Girls Vermilion County Basketball Tourn.

Here is the schedule for the 2019 Vermilion County Basketball Tournament.

2018 Tri-City/Sangamon Valley Holiday Tournament

The girls’ basketball team will compete in the 2018 Tri-City/Sangamon Valley Holiday tournament beginning on Thursday, Dec. 27 and ending on Saturday, Dec. 29.  Games are played at Tri-City High School in Buffalo, IL.

Thursday, Dec. 27

Game 1: Tri-City/Sangamon Valley vs. Pawnee, 9 a.m.

Game 2: Flanagan-Cornell vs. Armstrong-Potomac, 10:20 a.m.

Game 3: Mt. Pulaski vs. Ramsey, 11:40 a.m.

Game 4: Olympia vs. South Fork, 1 p.m.

Game 5: Armstrong-Potomac vs. Tri-City/Sangamon Valley, 4:30 p.m.

Game 6: Pawnee vs. Flanagan-Cornell, 5:50 p.m.

Game 7: Ramsey vs. Olympia, 7:10 p.m.

Game 8: South Fork vs. Mt. Pulaski, 8:30 p.m.T

Friday, Dec. 28

Game 9: Armstrong-Potomac vs. Pawnee, 2 p.m.

Game 10: South Fork vs. Ramsey, 3:20 p.m.

Game 11: Tri-City/Sangamon Valley vs. Flanagan-Cornell, 4:40 p.m.

Game 12: Mt. Pulaski vs. Olympia, 6 p.m.

Saturday, Dec. 29

Game 13: Blue Pool No. 4 vs. Gold Pool No. 4, 2 p.m. (seventh-place game)

Game 14: Blue Pool No. 3 vs. Gold Pool No. 3, 3:30 p.m. (fifth-place game)

Game 15: Blue Pool No. 2 vs. Gold Pool No. 2, 5 p.m. (third-place game)

Game 16: Blue Pool No. 1 vs. Gold Pool No. 1, 6:30 p.m. (championship game)